تبلیغات
|*___تیك تاك___*| - "میلاد امیر و مولای مومنین و متقیان،تنها مولود کعبه،فخر زمین و آسمان علی بن ابی طالب(ع)برشما مبارک باد"
 
درباره وبلاگ


به وبلاگ ما هركه پا می نهد
قدم بر سر و چشم ما می نهد
«كامران شهیدی»

مدیر وبلاگ : كامران شهیدی
نظرسنجی
به نظر شما برترین فیلم بعد انقلاب کدام است؟

جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


____________________
____________________

.

_____________________
____________________
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
___________________ ابزاروبلاگ
___________________ ابزار وبلاگنویسان ___________________ p30java ___________________
|*___تیك تاك___*|
زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که:سالها به (اج بار) خواهیم خفت...
            """"السلام علی من ولِدَ فی الکعبه""""

وبلاگ تیک تاک فرا رسیدن این عید بزرگ را به شما کاربران تبریک می گوید.در ادامه مطلب اول چند متن پیامک به مناسبت این عید برایتان گذاشته ایم؛و در قسمت دوم یک بیوگرافی بسیار کوتاه و مختصر از زندگانی آن سرور و مولا برایتان اختصاص دادیم.به ادامه مطلب بروید...

پیامک:

نازد به خودش خدا که حیدر دارد
دریای فضایلی مطهر دارد
همتای علی نخواهد آمد به جهان
صد بار اگر کعبه ترک بر دارد

سرچشمه ی عشق با علی آمده است
گل کرده بهشت تا علی آمده است
شد کعبه حرمخانه میلاد علی(ع)
کز کعبه صدای یا علی آمده است

از دین نبی شکفته جان و دل من
با مهر علی سرشته آب و گل من
گر مهر علی به جان نمی ورزیدم
در دست چه بود از جهان حاصل من

تا حبّ علی و آل او یافته ایم
کام دل خویش مو به مو یافته ایم
وز دوستی علی و اولاد علی است
در هر دو جهان گر آبرو یافته ایم

میلاد مرتضی اسدالله حیدر است
جشن ولادت علی(ع) آن میر صفدر است
زوجی برای فاطمه حق آفریده است
این زادروز همسر زهرای اطهر است

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

علی مردی که دنیا او را نشناخت...

در آن روزگار " چهارده قرن پیش " كه آلودگى و ناپاكى زنان در جزیرة العرب امرى ساده و عادى بود ، بانویى كه در یكى از شریفترین خانواده ها پرورش یافته بود ، در پاكدامنى و پارسایى گوى سبقت از بانوان عصر خود ربوده بود . این بانوى با شخصیت كه همچون همسر ارجمند خود ابوطالب از خانواده ى هاشم بود و هم در آن خانواده تولد و تربیت یافته بود فرزندى آورد كه بعداً بر اثر شخصیت بزرگ جهانى این فرزند ، نام این بانو همراه نام فرزندش شهرت جهانى یافت .
فاطمه : دختر اَسَدبن هاشم بن عبد مناف كه به زهد و عبادت معروف بود ، طبق عادت معمول خود براى انجام مراسم بندگى به مسجد الحرام رفته تا گِرد خانه ى خدا كعبه ى معظمه طواف كند و به درگاه پروردگار عالم عرض حاجت نماید .
خانه ى كعبه پیش از اسلام بلكه از زمان آدم ابوالبشر 1 همیشه مورد احترام بوده و بندگان مخلص بلكه بت پرستان در كنار این بیت عزیز به درگاه خداوند روى نیاز مى برده و عرض حاجت مى كرده اند .
همسر پرهیزكار ابو طالب سرگرم طواف و انجام مراسم عبادت گشته ، او چه مى داند كه ممكن است در این حال حادثه ى غیر منتظره اى پیش آید . او هیچ گاه فكر نمى كرد كه در حال طواف كعبه گرفتار درد مخاض " زاییدن " و وضع حمل مى شود . ولى بر خلاف انتظار همان وقت كه مشغول طواف و انجام مراسم عبادت بود ، یك نوع ناراحتى خاصى در خود احساس كرد كه حدس مى زد مقدمه ى وضع حمل باشد .
شاید در آن حال به اطراف خود نگریست كه اگر همسرش ابو طالب را در آنجا بیابد او را به یارى بطلبد یا اگر از نزدیكان و بستگان خود كسى را ببیند ، از او كمك بخواهد . ولى متأسفانه كسى را نیافت كه بیارى خویش بطلبد .
كم كم حالش غیر عادى شد . شاید هم اگر كسانى در غرفه ها و ایوانهاى اطراف مسجدالحرام نشسته بودند متوجه شدند كه حال همسر ابوطالب دگرگون شده است .
بانوى پرهیزكار وضع روحى عجیبى پیدا كرده بود . عجبا مگر ممكن است كسى در مسجدالحرام وضع حمل كند ؟ بارالها چه كنم ؟ من كه قدرت ندارم به منزل بروم و كسى هم نیست به من كمك كند و مرا از مسجد الحرام بیرون ببرد . اگر به حكم اضطرار نوازد من در اینجا متولد شود چه خواهد شد؟ اگر در كنار كعبه طفل من به دنیا آید به من چه خواهند گفت ؟
پروردگارا آیا راه خلاصى هست ؟ آیا ممكن است در این لحظه ى حساس دست عنایت تو به سوى من دراز شود و فضل خداوندیت مرا از این بن بست نجات دهد؟

عنایت مخصوص پروردگار
 

بانوى مضطرب و دل شكسته از شدت درد به خود مى پیچد و دیگر نمى تواند آرام بگیرد . در آن حال كه اضطراب و التهاب وى به منتهاى شدت رسیده و از هر جهت بیچاره گشته ، و به پرده ى كعبه در آویخته و راز نهانى و سوز دل خود را با خداى خویش در میان گذاشته بود ، عنایت مخصوص خداوند شامل حال او شد و همسرِ ابو طالب بدرون خانه ى خدا رفت و از انظار غایب گشت. دیگر كسى درست نمى داند كه در اندرون بیت الله بر آن بانو چه گذشته .
[ در اینجا در تواریخ مفصل مطالبى را آورده اند كه خواننده را دچار حیرت مى كند و بر افراد بصیر پوشیده نیست كه دست افسانه سازها در جعل این قضایا دخالت داشته است. هیچ لزومى ندارد كه براى اثبات عظمت امیرالمؤمنین سلام الله علیه كسى دست به ساختن اینگونه داستانهاى حیرت انگیز بزند ؛ زیرا قطعاً نتیجه ى معكوس خواهد داد. ]
شاید مردمى كه در آنجا بودند گرد كعبه جمع شدند تا اگر بتوانند بفهمند كه بر وى چه مى گذرد و شاید كمى بعد صداى نوزادى را شنیدند كه همچون زمزمه ى مرغ سحر به گوش مى رسد .
این حادثه در سیزدهم ماه رجب سى سال پس از '''' عام الفیل '''' واقع شد . هر چه بود فاطمه ى بنت اسد هنگامى كه از كعبه بیرون آمد نوزاد پسرى را در آغوش داشت . این نوزاد ، على بن ابى طالب "ع" بود كه چهارمین پسر ابى طالب به شمار مى آید .
طبیعى است وقتى كه ابوطالب از تولد این پسر آن هم در خانه ى كعبه آگاه شد غرق شادى گشت . شریف ترین مكان در نزد عرب حرم مكه بود و شریف ترین مكانِ حرم مسجدالحرام بود و شریف ترین نقطه ى مسجدالحرام كعبه ى معظمه بود . ناگفته پیداست كه با تولد این نوزاد در خانه ى كعبه تا چه حد براحترام و شخصیت ابو طالب افزوده گشت .
على "ع" در حدود ده سال پیش از طلوع اسلام به دنیا آمد و زندگى او را مى توان به پنچ فصل تقسیم كرد :
فصل اوّل: از تولد تا طلوع اسلام ده سال.
فصل دوم: از طلوع اسلام تا هجرت سیزده سال.
فصل سوم: از هجرت تا وفات رسول خدا "ص" ده سال.
فصل چهارم: از وفات رسول خدا "ص" تا قتل عثمان 25 سال.
فصل پنجم: از قتل عثمان تا پایان عمر پنج سال.

حاصل جمع 63 سال

فصل اوّل
 

فصل اوّل زندگى على "ع" كه باید آن را آرامترین و شیرین ترین دوران زندگى وى دانست، در آغوش و دامن و كنار پسر عم عزیزش محمد امین كه هنوز به رسالت مبعوث نشده بود به پایان رسید ؛ زیرا ابوطالب كه مردى آبرومند و با شخصیت بود در اواخر عمر تهى دست شده بود و بستگان با محبت وى براى آنكه بار زندگى او را سبكتر كنند، سه نفر از فرزندان وى را به منزل خود برده و تحت سرپرستى خود در آوردند ؛ از آن جمله رسول خدا "ص" كه پانزده سال پیش از طلوع اسلام به واسطه ى ثروت فراوان خدیجه از نظر اقتصادى كاملاً متمكن شده بود، على "ع" را به خانه ى خویش برد و تحت سرپرستى خود و جز عائله ى خود درآورد .
طبق مداركى كه در دست است 2 رسول خدا "ص" در زمان كودكى على "ع" نظارت دقیق بر اعمال او داشته و در تعلیم و تربیت وى منتهاى كوشش و مراقبت را مبذول مى داشته و على "ع" هم در پذیرفتن تعلیم و تربیت پسر عمش و در اطاعت فرمان وى كاملاً مطیع و فرمانبردار بوده است . باید گفت بنیان ترقى روحى و تكامل معنوى فرزند ابوطالب در همان زمان كودكى در دامن پیغمبر اكرم پایه گذارى شده است.

فصل دوم
 

فصل دوم زندگى على "ع" را باید آغاز كوشش و مجاهدت و رنج و تعب وى دانست. از همان روز طلوع اسلام كه زمان غربت اسلام بود على بن ابى طالب "ع" كه داوطلبانه اسلام را پذیرفت ، دوش به دوش رسول خدا "ص" در راه ترویج اسلام جانفشانى مى كرد و در این راه از تحمل انواع شداید و سختیها و تلخیها و ناكامیها باك نداشت . در این سیزده سال همه ى ظلمها و عذابها را از مشتركین مكه به خود هموار كرد و خوشدل بود كه این همه رنج و ستم را در راه حمایت رسول خدا "ص" و تقویت اسلام مى كشد و هرگز از این پیش آمد ناراضى نبود .

فصل سوم
 

فصل سوم زندگى على "ع" را كه از هجرت آغاز مى شود ، باید پر حادثه ترین قسمت زندگى وى دانست؛ زیرا همه ى جنگهاى زمان رسول اكرم "ص" در این فصل واقع شد و جانبازیها و فداكاریهاى فرزند ابو طالب در جنگهاى اسلام آن قدر آشكار است كه حاجتى به توضیح و تفصیل ندارد ؛ حتى در بعضى جنگها فتح و پیروزى فقط به دست او نصیب مسلمین شد و در برخى از غزوات مخصوصاً غزوه ى اُحُد ضربتهاى سختى به وى وارد شد و بعضى از ضربتها كه عمیق تر بود ، اثرش تا آخر عمر در سینه ى او ماند و آثار این ضربتها مدالهاى افتخارى بود كه بر سینه ى پسر برومند ابوطالب ، بلكه بر سینه ى اسلام نصب شده بود .
على "ع" در این فصل از زندگى بعد از جنگ بدر ازدواج كرد و با اینكه با نشاطترین قسمت زندگى انسان وقتى است كه تازه با همسرى لایق و شایسته ازدواج كرده باشد و با اینكه امیرالمؤمنین "ع" بى اندازه به همسر عزیزش فاطمه ى زهرا "س" علاقه داشت ، مع ذلك در خطرناكترین جبهه هاى جنگ بى پروا پیش مى رفت و خود را در كام مرگ فرو مى برد و از كشته شدن در راه هدف خویش باك نداشت .

فصل چهارم
 

فصل چهارم زندگى على "ع" را كه از سایر قسمتها طولانى تر بود ، باید فصل انزوا و گوشه گیرى و سكوت دانست كه پس از وفات رسول خدا "ص" پیش آمد. و براى على "ع" مشكلات زیادى ایجاد كرد . در موضوع حكومت و خلافت اسلامى جریاناتى به وقوع پیوست كه هیچ گاه فرزند ابو طالب فكر آن را نمى كرد. 3
افرادى موقع شناس با كمال شتاب و چالاكى رئیس حكومت اسلامى را تعیین كردند و امیرالمؤمنین "ع" را در مقابل عمل انجام شده اى قرار دادند . او پس از آنكه مطمئن شد احتجاج و استدلال نتیجه ندارد و دانست كه كشمكش و جنگ هم جز خونریزى و تشدید اختلاف و عمیق كردن شكاف و ضعیف نمودن قواى اسلام ثمرى ندارد ، سكوت تلخ را بر قیام و اقدام ترجیح داد .
دوران سكوت على "ع" 25 سال طول كشید كه در تمام این مدت از صحنه ى سیاست اسلامى بیرون بود . فقط گاهى براى حل مشكلات علمى و كمكهاى فكرى و مساعدتهاى نظامى به وى مراجعه مى كردند و او هم بى دریغ هر گونه مساعدت را مى نمود؛ حتى فرزندان خود را در ردیف سایر سربازان اسلام به جنگ مى فرستاد .
حسین بن على "ع" در فتح قسطنطنیه و فتح طرابلس و فتح افریقاى شمالى در جنگ شركت كرده بود 4 و طبعاً این امر با اشاره و موافقت على "ع"انجام شد .
ناگفته پیداست 25 سال سكوت و كناره گیرى تا حدود زیادى از شخصیت و عظمت امیرالمؤمنین "ع" در انظار عمومى مى كاهد .
على بعد از قتل عثمان با علىِ زمان حیات رسول خدا "ص" خیلى فرق داشت . زمان حیات پیغمبر خدا "ص" خصوصاً سالهاى آخر زندگى او نام فرزند ابوطالب همراه با افتخارات زیادى بر سر زبانها بود ؛ زیرا علاوه بر جان بازیهایى كه او در راه اسلام كرد و طبعاً در نزد مردم عزیز مى گشت و نامش با احترام زیادى برده مى شد . احترامات زیادى كه رسول خدا نسبت به وى معمول مى داشت ، در افزودن شخصیت و عظمت او در نظر مردم تأثیر فراوان داشت .
امام على "ع" بعد از قتل عثمان- یعنى بعد از 25 سال كناره گیرى- بدیهى است كه طبعاً نام او در این مدت كمتر برده مى شد؛ زیرا هیچ نوع شغل سیاسى نداشت ، بلكه اغلب به امور كشاورزى اشتغال داشت . شخصى كه 25 سال فقط كشاورز باشد، در نظر نسل جدید یك فرد عادى به شمار مى آید .
باید گفت دنیاى آن روز على "ع" را نشناخت و حق او را ادا نكرد و این معنى در مجهول بودن قدر وى در زمانهاى بعد هم تأثیر مستقیم داشت .

فصل پنجم
 

فصل پنجم زندگى على "ع" گرچه زمانش كوتاهتر از فصلهاى دیگر است اما با ملاحظه ى كوتاهى زمان مشكلات و رنجها و عذابهایى كه از ناحیه ى مردم خصوصاً رجال سیاسى در این مدت متوجه حضرتش شد زیادتر و طاقت فرساتر از مشكلاتى بود كه قبل از این زمان براى وى پیش آمد .
از هنگامى كه بعد از قتل عثمان زمام حكومت اسلامى را با فشار و اصرار به وى سپردند ، تا پایان عمرش كه در حدود پنج سال طول كشید ، تقریباً تمام وقت او مصرف سركوبى گردن كشان سیاسى شد و به حكم اضطرار و اجبار جنگهاى داخلى شروع شد .
قسمت اعظم قدرت حكومت على "ع" و بودجه ى دولت او در راه جنگ صرف شد و در این جنگها در حدود چهل هزار سرباز او به خاك و خون غلطید و روح حساس و قلب مهربان فرزند ابوطالب از این خونریزیها و تشنجات سیاسى به اندازه اى ناراحت شده و رنج مى برد كه با آن شرح صدر و وسعت فكر و قدرت عقلانى كه او داشت، مرگ خود را از خداوند مى طلبید و هنگامى از این رنج و عذاب خلاص شد كه چشم از این جهان فرو بست .
اگر بگوییم على "ع" مردى است كه قبل از حكومتش و در زمان حكومتش و در زمانهاى بعد دنیا او را نشناخت ، گزاف نگفته ایم .
فرزند ابوطالب در خانه ى خدا " كعبه " متولد شد و در ( کنار درب ) 5 خانه ى خدا " مسجد كوفه " ضربت خورد و در راه خدا مجاهدت و فداكارى كرد و در راه خدا جان سپرد ، ولى دنیاى سركش و بى عاطفه حق او را نشناخت و به حقیقت او پى نبرد .
فَسَلا مٌ عَلَیْهِ یَوْمَ وُلِدَ وَ یَوْمَ ماتَ وَ یَوْمَ یُبْعَثُ حَیّاً.

پی‌نوشت‌ها:
 

1- نهج البلاغه ، خطبه ى 190 قاصعه .
2- نهج البلاغه، اواخر خطبه ى قاصعه.
3- نهج البلاغه نامه ى 62.
4- ابوالشهدأ، تألیف عباس محمود عقاد.
5- امام علی ( ع ) هنگام ورود به مسجد کوفه برای اقامه نماز صبح مورد هجوم دو نفر از خوارج واقع شد که شمشیر ابن ملجم به سر ایشان اصابت و او را به شهادت رساند .
[ مجموعه ى مقالات،| بى جا|: نشر دانش اسلامى، 1364، ص104 -97. ]

مرحوم آیه الله صالحی نجف آبادی

                       "یا علی ـــــ شهیدی"

نوع مطلب : مقاله علمی، مذهبی، 
برچسب ها :


سه شنبه 24 خرداد 1390 :: نویسنده : كامران شهیدی